Dodano: piątek, 06 Wrzesień 2013, 14:49, kategoria: Ogólne, autor: magdalena

    W dniu 1 września 2013 roku na terenie Gminy Góra Św. Małgorzaty odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki. Uroczystości Dożynkowe poprzedzone zostały Mszą Świętą odprawioną w Kościele Parafialnym w Górze Św. Małgorzaty. Starostami tegorocznych Dożynek byli: Pani Małgorzata Kubiak mieszkanka wsi Zagaj, oraz Pan Jacek Szczech mieszkaniec wsi Ambrożew.  Na miejsce uroczystości Starostowie przybyli wraz z korowodem pięknych wieńców dożynkowych przy akompaniamencie kapeli ludowej „Witaszewiacy”. Wręczyli oni gospodarzom dożynek Panu Wójtowi Włodzimierzowi Frankowskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Przemysławowi Grabarczykowi tradycyjny bochen chleba i dzban miodu, które zostały podzielone i rozczęstowane wśród uczestników dożynek.

Gospodarze dożynek w swoich wystąpieniach podziękowali rolnikom za trud włożony w tegoroczne żniwa i przekazali życzenia dla wszystkich zgromadzonych. Po wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości nastąpiło „ośpiewanie wieńców dożynkowych” w wykonaniu miejscowego Zespołu Śpiewaczego przy akompaniamencie kapeli ludowej „Witaszewiacy”.

W dalszej części uroczystości wystąpił zespół Kabaretowa Biesiada Polska oraz zespół MAXEL. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Górze Św. Małgorzaty przygotowały dla wszystkich uczestników dożynek tradycyjną grochówkę, oraz stoisko z pysznym ciastem, kawą i herbatą. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek, specjalnie dla nich zorganizowano plac zabaw ze zjeżdżalniami i kolejką , a Starostowie dożynek przygotowali dla dzieci słodkości i napoje.

Na dożynki wykonano 10 wieńców dożynkowych. W trakcie trwania uroczystości można było wziąć udział w konkursie i głosować na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w wyniku głosowania nagrodę publiczności zdobył wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Mętlew – Mierczyn.

W trakcie trwania uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto konkurs plastyczno- fotograficzny pod hasłem „Na tropie piękna ”. Nagrodę w kategorii do lat 12, za prace pod tytułem „Skansen w Tumie” otrzymała Julia Matusiak z Mętlewa, nagrodę w kategorii powyżej 12 roku życia za prace pod tytułem „Skansen” zdobył Rafał Kubas z Tumu. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci tableta, pozostali uczestnicy otrzymali nagrody niespodzianki i dyplomy za udział w konkursie.

Swoim występem uroczystości dożynkowe uświetniła Orkiestra Dęta z OSP Góra Św. Małgorzaty, kapela ludowa „Witaszewiacy” oraz miejscowy Zespół Śpiewaczy. Wszyscy zebrani mogli uczestniczyć w zabawie tanecznej prowadzonej przez zespół NEW BOX, która dzięki sprzyjającej pogodzie zorganizowana została na placu przy Szkole Podstawowej w Górze Św. Małgorzaty.

Komitet Organizacyjny Dożynek serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji dożynek, za pomoc i wsparcie finansowe. 

Zdjęcia z uroczystości dożynkowych znajdują się w fotogalerii.