Menu

Nawigacja

Treść strony

Opus Magnum- 860 rocznica konsekracji świątyni

Świątynia w Tumie należy do najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych romańskich zabytków architektury w Polsce. Świadek dziejów państwa polskiego, zajmujący poczesne miejsce w sferze religijnej i politycznej średniowiecznej Polski. Budowę z inicjatywy księżnej Salomei, która przybyła do Grodziska dawnej Łęczycy po śmierci męża, Bolesława Krzywoustego, rozpoczął arcybiskup gnieźnieński- Jakub ze Żnina. Kościół konsekrował arcybiskup Jan Janik, 21 maja 1161 r.

W murach kościoła miały miejsce zjazdy książęce i synody. Łącznie 41. Ze względu na znaczenie świątyni w Tumie dla Kościoła i państwa nadano jej rangę Kolegiaty, a potem Archikolegiaty. Otrzymała też tytuł Insignis (wspaniała, zaszczytna). Obiekt wpisany w 2022 r. przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii.

21 maja 2022 r. o godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Wyjątkowa oprawa muzyczna chorał gregoriański-  tradycyjny, jednogłosowy śpiew liturgiczny, wykona: Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa. 

Po Mszy św. odsłonięcie i poświęcenie kamienia- okrągłej pieczęci konsekratora świątyni abp Janika z 1161 r. Przedstawiono na niej postać arcybiskupa siedzącego na tronie zakończonym głowami i łapami zwierzęcymi. Jego nogi spoczywają na podnóżku. Zaplecek tronu jest niewidoczny (nieczytelny). Arcybiskup jest w infule, na której znajduje się równoramienny krzyż (z dwoma trójkątami połączonymi ze sobą) i z paliuszem, w prawej ręce trzyma pastorał, a w lewej otwartą księgę. W otoku biegnie napis majuskułą (kapitałka z elementami uncjały): Sigillum. Iohannis Archiepiscopi Poloniæ. Pieczęć. Jana arcybiskupa Polski. Każdy z uczestników otrzyma replikę pierścienia Salomei. Wielokątny, srebrny pierścień został odnaleziony na grodzisku tumskim w 2009 roku i jest wyjątkowy, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale wręcz europejskiej. Znajduje się na nim inskrypcja łacińska z 33 liter. Napis głosi "Tot vivas felix quot vivit tepora fenix", czyli "Obyś żył szczęśliwy, ile czasu żyje feniks". Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda, partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie.

Wydarzenie – upamiętnienie zjazdu Piastów- ówcześnie zgromadzili się wszyscy książęta kościoła i rycerstwa tamtego czasu. Na zakończenie zostanie posadzone oliwne drzewo pokoju, mające 80 lat. Drzewo oliwne jest powszechnie znanym symbolem pokoju. Warto przypomnieć także, że w Piśmie Świętym drzewo oliwne jest znakiem błogosławieństwa i łaski. Potrzeba dużo modlitwy, by być autentycznym źródłem pokoju dla całej ludzkości, bez względu na wyznanie.

« wstecz

Stopka

Herb

Urząd Gminy Góra Świętej Małgorzaty

Góra Świętej Małgorzaty 44
99-122 Góra Świętej Małgorzaty

tel. +48 24 389 24 00
tel./fax +48 24 389 24 01
e-mail: sekretariat@goraswmalgorzaty.pl

NIP: 775-10-64-174
REGON: 000535379

 

[obiekt mapy] Urząd Gminy w Górze św. Małgorzaty