Menu

Nawigacja

Treść strony

ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE GÓRA ŚW. MAŁGORZATY

 

ŚWIĘTO PLONÓW

W GMINIE GÓRA ŚW. MAŁGORZATY

Plon niesiemy plon, w gospodarza dom!

Żeby dobrze plonowało, Po sto korcy ziarna dało.

Plon niesiemy plon!

    Tegoroczne  Gminno – Parafialne Dożynki w Naszej gminie odbyły się 25 sierpnia i były okazją do dziękczynienia, świętowania, odpoczynku i dobrej zabawy. Uroczystości Dożynkowe poprzedzone zostały Mszą Świętą dziękczynną odprawioną w Kościele Parafialnym w Górze Św. Małgorzaty. Starostowie tegorocznych dożynek na miejsce uroczystości przybyli wraz z korowodem pięknych wieńców dożynkowych przy akompaniamencie kapeli ludowej „Witaszewiacy”. Po oficjalnym otwarciu dożynek, głos zabrali Starostowie: Pani Małgorzata Graczyk mieszkanka wsi Mętlew oraz Pan Tomasz Mysłowski mieszkaniec wsi Karsznice, którzy przekazali na ręce Wójta Gminy Pana Włodzimierza Frankowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Pana Przemysława Grabarczyka symboliczny bochen chleba oraz dzban miodu. Zgodnie z tradycją  chleb  oraz miód zostały  podzielone i rozczęstowane wśród wszystkich zebranych. Gospodarze dożynek w swoich wystąpieniach podziękowali rolnikom za trud włożony w tegoroczne żniwa i przekazali życzenia dla wszystkich zgromadzonych. Po wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości nastąpiło „obśpiewanie wieńców dożynkowych” w wykonaniu miejscowego Zespołu Śpiewaczego „Małgorzaki” przy akompaniamencie Kapeli ludowej „Witaszewiacy”.                  

   Ponadto swoim występem uroczystości dożynkowe uświetniła: Gminna Orkiestra Dęta z Góry Św. Małgorzaty, Orkiestra Dęta działająca przy OSP Tum oraz grupa taneczna początkująca  pod nazwą Cool Kids junior w składzie Zuzanna Florczak i Wiktoria Wasiak uczęszczające na zajęcia taneczne z hip-hopu do Domu Kultury w Łęczycy. Dziewczęta są uczennicami  Szkoły Podstawowej w Sługach.

   Jak na dożynki przystało nie mogło również zabraknąć konkursu na najciekawszy wieniec dożynkowy. W wyniku głosowania publiczności główną nagrodę, zdobył wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Bogdańczew-Kosiorów. Ponadto wszystkie wieńce dożynkowe zostały nagrodzone słodkimi upominkami przygotowanymi przez Organizatora Dożynek. Wieńce dożynkowe zostały wyeksponowane przed sceną, dzięki czemu można było podziwiać pomysłowość i kunszt wykonania.

   OSP w Górze Św. Małgorzaty wspólnie z fundacją DKMS zorganizowała podczas dożynek Dzień Dawcy Szpiku. Zainteresowane osoby, które zdecydowały się zostać potencjalnym dawcą szpiku,  mogły zgłosić się do wolontariuszy , którzy udzielali wszystkich niezbędnych informacji. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Serdeczne podziękowania składamy wolontariuszom: Grażynie, Anecie, Łukaszowi, Patrycji, Kubie, Dawidowi oraz młodzieży z MDP działającej przy OSP Góra Św. Małgorzaty: Julii, Mikołajowi, Anastazji, Natalii, Pawłowi i Mikołajowi. Przede wszystkim DZIĘKUJEMY Wszystkim osobom, które zdecydowały się zostać potencjalnym dawcą szpiku.

    Jak co roku Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Górze Św. Małgorzaty przygotowały dla wszystkich uczestników dożynek  tradycyjną grochówkę oraz stoisko z pysznym ciastem własnego wypieku. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek, specjalnie dla nich  zorganizowano plac zabaw ze zjeżdżalniami, który cieszył się dużym  zainteresowaniem.  Podczas dożynek można było odwiedzić stoisko Stowarzyszenia I love math, które przygotowało strefę Lego Duplo dla najmłodszych oraz przygodę z robotyką dla  nieco starszych. Ponadto Stowarzyszenie prowadziło promocję projektu Gmina na czasie – cyfrowy rolnik, czyli bezpłatnych warsztatów tabletowo - komputerowych dla mieszkańców gminy w wieku 25-75 podczas, których pod okiem trenerów uczestnicy m.in. nauczą się składać wnioski do agencji (ARIMR) o dopłaty bezpośrednie.                                                                                                  

    W części rozrywkowej, gościem tegorocznych dożynek był zespół JORRGUS, bardzo gorąco powitany przez licznie zgromadzoną publiczność. Energiczne rytmy i największe hity zespołu  niejednego porywały do tańca. Na zakończenie rolniczego święta odbyła się zabawa taneczna poprowadzona przez DJ-a.

Komitet Organizacyjny Dożynek serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji dożynek .

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia: https://www.goraswmalgorzaty.pl/100,zdjecia

 

 

 

 

 

 

 

« wstecz

Stopka

Herb

Urząd Gminy Góra Świętej Małgorzaty

Góra Świętej Małgorzaty 44
99-122 Góra Świętej Małgorzaty

tel. +48 24 389 24 00
tel./fax +48 24 389 24 01
e-mail: sekretariat@goraswmalgorzaty.pl

NIP: 775-10-64-174
REGON: 000535379

 

[obiekt mapy] Urząd Gminy w Górze św. Małgorzaty